Tłuszcze są niezbędne do przyswajania przez organizm witaminy A, D, E i K, do produkcji pewnych hormonów, są źródłem energii, zapewniają właściwą pracę mózgu. W naszym pożywieniu wykorzystujemy tłuszcze zwierzęce i roślinne, niestety ze znaczącą przewagą tych pierwszych. Ze względów zdrowotnych powinniśmy te proporcje zmienić na korzyć tłuszczy roślinnych. Tłuszcze zwierzęce należą do tłuszczy nasyconych, które powodują odkładanie się na ścianach tętnic cholesterolu.
Efektem jest choroba wieńcowa, miażdżyca, skleroza. Osoby, których dieta składa się z dużych ilości tłuszczy zwierzęcych częściej dostają udaru lub zawału serca niż ich rówieśnicy używający głównie tłuszczy roślinnych.
W tłuszczach roślinnych znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 o bardzo wielu zaletach odgrywających znaczącą rolę w zapobieganiu wielu chorobom ( chorobie wieńcowej, chorobom stawów) i w profilaktyce wielu chorób ((rak piersi, choroba Alzheimera, nadciśnienie). Źródłem kwasów omega-3 mogą być nie tylko tłuszcze roślinne, ale także ryby.